Menu
Aktualności
Dyrekcja,

Nauczyciele

Administracja

Plan zajęć
O szkole
Ważne

dokumenty

Zestaw

podręczników

Przedszkole
Szkoła

Podstawowa

Gimnazjum
Bibiloteka
Samorząd Uczniowski
Rada

Rodziców

Nasza

miejscowość

Organizacje Uczniowskie
Zajęcia pozalekcyjne
Nasze

sukcesy

Sprawozdanie z wycieczki do Warszawy

W dniu 20 maja 2008 roku spotkaliśmy się o godzinie 4.15 przed budynkiem naszej szkoły i w komplecie wyruszyliśmy do Warszawy. Daleka droga minęła nam bardzo szybko i przyjemnie. Do Warszawy dotarliśmy około godziny 11.00. Pierwszym zwiedzanym przez nas obiektem było Muzeum Techniki, które ma swoją siedzibę w Pałacu Kultury i Nauki. Muzeum prezentuje bogate zbiory „cudów techniki” z różnych okresów historii. Później udaliśmy się do Pałacu w Wilanowie. Jest to pałac barokowy, wzniesiony w latach 1677-1696 dla króla Jana III Sobieskiego według projektu Augustyna Locciego i rozbudowany przez kolejnych właścicieli Wilanowa. Wyjątkowy urok nadaje oryginalna architektura – połączenie sztuki europejskiej ze staropolską tradycją budowlaną. Zgromadzone eksponaty świadczą o bogatej i często bolesnej polskiej historii. Budynek otacza niezwykły park. Obecny wygląd parku zawdzięczamy rekonstrukcji wykonanej według projektu profesora Gerarda Ciołka w latach 50-tych XX w. Kompleks pałacowy, który przetrwał czasy zaborów, wojen i okupacji, zachowując swe autentyczne walory historyczne i artystyczne, należy do najcenniejszych zabytków polskiej kultury narodowej. Następnie udaliśmy się na smaczną obiadokolację.
Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy autokarem na spotkanie z przewodnikiem, który czekał na nas na Powązkach Wojskowych. Pan przewodnik w niezwykle ciekawy sposób opowiedział nam o najważniejszych wydarzeniach historycznych, których bohaterowie tutaj spoczywają. A niewątpliwie jednym z najważniejszych jest Powstanie Warszawskie, które pochłonęło tyle ofiar. Ten najmłodszy powązkowski cmentarz jest miejscem wiecznego odpoczynku ważnych dowódców wojskowych, a także zwykłych żołnierzy i powstańców, którzy walczyli o wolność naszego kraju. Następnie pojechaliśmy na wyznaczone uprzednio miejsce noclegu.
Wszyscy wyspani i wypoczęci, drugi dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od pamiątkowych zdjęć pod Kolumną Zygmunta III Wazy na placu Zamkowym, skąd udaliśmy się, wraz z panią przewodnik, zwiedzać Zamek królewski, wzniesiony w stylu barokowo-klasycystycznym. Pierwotnie był rezydencją książąt mazowieckich, od XVI wieku siedzibą władz I Rzeczypospolitej. W XIX wieku po upadku powstania listopadowego zamek przeznaczony był na potrzeby administracji carskiej. W okresie I wojny światowej rezydencja niemieckiego generalnego gubernatora. Po zniszczeniach II wojny światowej odbudowany i zrekonstruowany. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Parku Łazienkowskiego. W trakcie drogi, na chwilę przystanęliśmy przy Belwederze - klasycystycznym pałacu, który dawniej był siedzibą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Łazienki Królewskie zostały założone w XVIII wieku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na szczególne uznanie zasługuje znajdujący się tam pomnik Fryderyka Chopina. W lecie organizowane są koncerty muzyki tego kompozytora na świeżym powietrzu. Innym ciekawym obiektem jest amfiteatr, wystylizowany na wzór starożytnych ruin. Następnie udaliśmy się zwiedzać Sejm i Senat. Przewodnik w sposób interesujący przedstawił nam sposób pracy i zadania polityków. Każdy mógł zrobić sobie zdjęcia, w tych miejscach, które do tej pory znał tylko z ekranu telewizora. Na koniec pojechaliśmy na port lotniczy Warszawa – Okęcie. Po wyjściu na taras widokowy mogliśmy z bliska zobaczyć startujące i lądujące samoloty, a także ruch panujący na lotnisku.
Po tym ciekawym, ale trochę wyczerpującym dniu wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Po przebyciu pewnej drogi zatrzymaliśmy się w zajeździe na kolację. Drodze powrotnej towarzyszyły zarówno dobre nastroje, jak i zmęczenie.


Zdjęcia wkrótce

Copyright © 2007 ... Designed by mgr inż. Wojciech Niemiec All rights reserved.